مقاله ها

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس:
پیشنهاد جداسازی غذا از سازمان غذا و دارو توسط نمایندگان مغایر با قانون نیست
 همایون هاشمی در مورد اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال جداسازی غذا از سازمان غذا و دارو هستند که این موضوع امنیت غذایی را تهدید می‌کند، گفت: سازمان غذا و دارو بر اساس قانون فعالیت می‌کند، اما چنانچه تعدادی از نمایندگان بر اساس اختیاراتی که در قانون برای آنها پیش‌بینی شده است، بخواهند تغییراتی را هم به لحاظ شکلی و هم محتوا برای ماموریت‌های یک سازمان اعمال کنند، قانون مسیر را برای تحقق آن مشخص کرده است.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نمایندگان مجلس می‌توانند طرحی ارائه دهند که در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، در این شرایط نیز پیشنهاد جداسازی غذا از سازمان غذا و دارو می‌تواند صحت داشته باشد، ضمن اینکه مغایر با قانون هم نبوده و نمی‌توان از آن تحت عنوان اقدامی غیراخلاقی یاد کرد و بیهوده نیز نخواهد بود.
وی تصریح کرد: یکی از اختیارات نمایندگان مجلس این است که ماموریت‌های سازمان‌ها را بررسی کنند و بر اساس شرایطی که بر کشور حاکم است، در قالب ارائه طرح پیشنهاد داده یا دولت در قالب تدوین لایحه به مجلس پیشنهاد دهد و این گونه اقدامات باید در راستای صلاح کشور، چابکی سازمان‌ها و ایفای بهتر ماموریت‌های سازمانی هر دستگاه صورت بگیرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بنده معتقدم حجم وظایف و ماموریت‌های سازمان غذا و دارو بسیار زیاد است، اما از نظر ساختار و تشکیلات هنوز کوچک مانده است، به همین دلیل نمی‌تواند ماموریت‌های سازمانی خود را به درستی انجام دهد.
وی اظهار کرد: هم‌‎اکنون یا باید سازمان غذا و دارو به لحاظ تشکیلاتی، ساختار و منابع انسانی تقویت شود یا تعدادی از ماموریت‌های این سازمان را از آن بگیرند و به سازمان دیگری محول کنند تا بتواند ماموریت‌هایی که دارد را به خوبی انجام دهد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: ما که با کسی تعارف نداریم، بنابراین چنانچه یک سازمانی ماموریت‌هایش سنگین باشد و به تکالیف قانونی خود نتواند عمل کند باید برای آن راه‌ حل پیدا کنیم که برای سازمان غذا و دارو نیز یکی از این راه حل‌ها این است که ماموریت‌هایش را کاهش دهیم.
رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: البته به صراحت می‌گویم، موافق انتقال بخش غذا از سازمان غذا و دارو نیستم، اما موافق این هستم که این سازمان باید هم به لحاظ منابع انسانی، ساختار و چارت سازمانی تقویت شود تا بتواند ماموریت‌های خود را به درستی انجام دهد.