مقاله ها

تاسیس داروخانه باید حساب شده باشد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاسیس داروخانه باید حساب شده باشد و وزارت بهداشت موافق تاسیس بی‌رویه داروخانه نیست. داروخانه باید در مناطق مختلف توزیع شود تا مردم بتوانند در مدت زمان مشخصی خود را به آن برسانند.

سعید نمکی درباره مصوبه هیات مقررات زدایی مبنی بر اصلاح مجوز تاسیس داروخانه‌ها افزود: این رویه صحیح نیست که هر کسی، هر جایی که خواست داروخانه یا مطب تاسیس کند و باید تاسیس داروخانه بر اساس نیاز کشور، مناطق جمعیتی مختلف و مناطق محروم باشد.

وی ادامه داد: دست وزارت بهداشت باید برای توزیع عادلانه نیروی تخصصی باز باشد. اعتقاد وزارت بهداشت این است که باید بر اساس جمعیت و اولویت مناطقی که داروخانه یا مطب ندارند، مجوز تاسیس داده شود.

نمکی بیان کرد: اگر قرار باشد تاسیس داروخانه بی رویه انجام شود، مردم مناطق محروم هیچ وقت نمی‌توانند از داروخانه در منطقه خود بهره ببرند.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع باعث ایجاد انحصار برای گروهی خاص نمی‌شود، اظهار کرد: این موضوع باعث ایجاد انحصار برای دیگران نمی‌شود و توزیع عادلانه داروخانه در مناطق مختلف شهرها اتفاق می‌افتد. فرض کنید در یک خیابان تعداد زیادی داروخانه در کنار هم تاسیس شود و منطقه دیگری در همان شهر، هیچ داروخانه‌ای نداشته باشد. در این شرایط مردم مجبور می‌شوند فاصله زیادی برای استفاده از داروخانه طی کنند./ایرنا